Kniha návštěv

https://posilej.cz/zasilka/2kodUr57

Občas mi něco vleze do hlavy, tentokrát obrazy.

Jsou takové obrazy, které si nevědomky zaregistruji

Molenburští odvedenci doplnění

Druhé pokračování prezentace starých historických fotografií.

Staré historické fotografie z Molenburku druhé pokračování  Vysočanští.cz

Můj kamarád František, milovník přírody se nemohl dočkat jara, tak ho vyvolával. Moc se mu to povedlo.

Vyvolavani_jara

Tato vzpomínka je určena pro moji sestřenici Vicki v Americe

 This memory is designed for my cousin Vicki America

Remembering Vicki Molenburk.

 Překlad:    Ahoj Vicky.

Jen si přečti knihu od Marie Davenportové, Údolí rozhodnutí, která krásně popisuje tvrdý život Čecha, který se v raných letech vydal do Ameriky.

V jedné z mých knih, je také povídka, která také připomíná moji sestřenici Vicki žijící v Americe.

Co jsem se dozvěděl v době, kdy jsem se díval na naše rodinné archivy.

Rok 1832. V roce 1832 v domě č. 80 bydlel řezník Jan Komárek. V roce 1854 žil v domě Jan Dobeš. V roce 1886 založil hostinec, který zdědila jeho dcera, která se provdala za řezníka Václava Žáčka z domu 46, který v domě vedle hostinského obchodu a provozoval řeznictví. Měl několik dětí a jeden z nich byl Petr Žáček, narozen 28. 6. 1849. Oženil se v Molenburku vzal si za manželku Jiruškovou Františkou, narozenou 8. března 1866, dcerou Michaela a Josefa Jirušky dříve Kocourková, bytem Molenburk. Oženili se 8. října 1889 v Molenburku.

V Molenburu se jim narodilo pět dětí:

František Žáček, narozen 13. května 1892 v Molenburku zemřel 13.10 1908 v Sehradicích

Petr Žáček – narozen 1. února 1894 v Molenburku

Marie Začková narozena 11. 2. 1895 v Molenburku

Václav Žáček narozený 1. 2. 1900 v Molenburku, zemřel 10.6. 1905 Sehradice

Adolfa Žáčková narozen 7/15 1902 v Molenburku

V Molenburku Petr Žáček neměl práci nemohl pracovat, takže se přestěhovali v roce 1903 do Sehradic. Tam si koupili dům a hospodařili.

V roce 1912 odešel do Ameriky jejich syn Petr Žáček, také řezník (dědeček paní Vickiové). (Po několika letech tam odjíždí jeho sestry Marie a Adolfa Žáčková. Petr se tam se zaměstnal jako řezník a postupně se stal nezávislým a založil vlastní řeznictví. Je známý tím, že vyrábí a prodává, kde dříve neznámé moravské uzeniny a zejména klobásy. Jeho syn Petr Žáček (paní Vicki táta) se svou dcerou Vicki už 15 let hledá své předky v České republice a chtěl své místo narození a bydliště ještě poznat. Hledal od narození otce Petra Žáčka z Molenburka. Bohužel v té době byl Molenburk přejmenován na Vysočany. Takže, se stalo, když jeho dcera, paní Vicki Zacek – Sundleaf, našla webovou stránku naší vesnice a příspěvek, mou prezentaci požádala mne o pomoc. Tak jsme se setkali. Po cca půl roce vyhledávání jsem shromáždil všechny údaje Petra Žáčka a mé tety Františky Jiruškové. Žáčkova rodina mohla dorazit z Ameriky. Bohužel, během této doby, Vicki otec byl nemocný se srdcem a nemohl přijít. 14. června proto přišla jen jeho dcera, paní Vicki ŽÁČEK-Sundleafová a její manžel Rodney. Ve velmi složitém programu jsme si prohlédli Molenburk a Housko také úspěšné okolní vesnice, ochutnali českou kuchyni a české speciality (většinou ochutnávaly jako hovězí maso, zelí s knedlíky a řízky), také vzorek moravské slivovice, meruňkovice, nesčetné víno a samozřejmě naše pivo. V úterý navštívili s bratrem Sehradice (tam zemřeli dva sourozenci Vicki a její teta), při této příležitosti se zastavili v Luhačovicích a krátce prohlédli projíždějící města a vesnice. Ve středu 19. června odjeli do Prahy, kde byli dny až do odjezdu, které byly určeny k prozkoumání Prahy a okolí.

 

Podělte se s námi o Vaše zážitky, vzpomínky a zajímavosti.

15. března 2017

Tak to je opravdový ráj na zemi. Poseďte na chvíli v ráji.

Ráj na Zemi

15. března 2017

Jak se autorovi podařilo je dát dohromady to je fantastické.

Krasne_trojky_H_

Za pár dnů budou Josefové slavit. Zavzpomínejte a popřejte.

Vzpomínka jak jsem v mládí prožil svůj svátek | Vysočanští.cz

Vzpomínka kamaráda na sv. Josefů.

Přání Josefům k svátku 2

Krásná vycházka do mého lesíku, šel jsem hledat mládí.

Moje mládí, kam jsi prchlo

49 thoughts on “Kniha návštěv

  1. Antoníne, prohlédl jsem si Tvoje nové osobní webové stránky a těším se na zajímavé prezentace z Vysočan a také různé články včetně fotografií.

    Vladimír Hudec-Brno

  2. Vladimíre, jsem rád, Tvoji návštěvě. Doufám, že také později něco ze své tvorby nabídneš našim kamarádům. Tonda.

  3. Díky Toni za nové stránky, jsou takové…vzdušnější, barevnější. Doufám, že i na nich si budeme připomínat skvělou dobu našich předků a nezapomenutelnou dobu našeho mládí. Mládí, prožitého uprostřed lesů, u rybníka, na polích se zpívajícími skřivany. I když byla např. o žních dřina, bylo plno hezkých zážitků. Díky za ně.

  4. Petře děkuji, já se o to snažím. V tomto věku toho již moc nestvořím, tak mi zbývají jen ty vzpomínky. Ty jich máš jistě také mnoho. Těším se na ně.

  5. Ahoj Antonin,
    Greetings from the USA ! Your new site is beautiful. You are amazing and do not give yourself enough credit. I want you to
    know that I read from your site and print out things all the time.
    You are never far from Rodney and my thoughts. Health to you my friend. Forever Vicki Zacek part of Molenburk’s history. I am so proud of my Czech heritage.

  6. Hi Vicky and Rony.
    Thank you very much for the compliment on my site. I do not know how I am pleased that you printed my posts. Also, I am very proud of me, even if you think so very far away. I see that not only I, but Vicki’s „Patriot Molenburk.“ Not much I enjoyed it. I’m sorry that I did not write about myself for a long time. I am very sick, and I’ll write you mail. Much of the health Molenburk Anthony.

  7. Ahoj Antonin ,
    Thank you for the program you prepared for me.
    Health to you and Spring is coming to bring you
    happiness and warmth. Vicki

  8. Prezentace „VYVOLÁVÁNÍ JARA“, kerrou zpracoval RNDr. František Tonar je velmi pěkná a pohladí po duši.
    Vladimír Hudec Brno 20.3. 2017

  9. Antoníne, publikované historické fotografie jsem si důkldně prohlédl. Některé fotografie-snímky se mi vybavují, když jem se svým bratrem Jaroslavem jezdíval na prázdniny do Molenburku na statek č. 1 k Hudcům

    Vladimír Hudec-Brno

  10. K fotkám s odvedenci.
    Na fotce s textem…ročník 1905 – 1910, můj tatínek Josef Jirušek:
    Za naši rodinu doplňuji, že úplně napravo na stejné fotce je zase můj/náš taťka. Kdo jej znal staršího, moc nevěří, protože byl vysoký 173 cm. Na fotce ale má centimetrů 150 a tak ani po třetím odvodu nebyl na vojnu odveden! Až potom začal růst. Jakoby symbolicky se mu vojna vyhnula, když jeho otec Karel se nevrátil z I. světové války. Babička Františka, vdova se sedmi dětmi, dostala po válce ještě k hospodě trafiku. A razantně odmítla dát dva nejstarší kluky do služby místním statkářům. Se zdůvodněním, že si svoje děti vychová sama. Všech nás prapředkové byli pracovití a učenlivý, výsledkem potom bylo naše pěkné mládí a pozdější spokojený a radostný život v Molenburku a Housku. Díky Toni, že tohle všechno zaznamenáváš, mapuješ.

  11. Nahlédl jsem do „Galerie“, poslední snímek je smutný, ale zajímavý pro ty, kdož chtějí vědět o bývalé hospodě něco víc.
    V ní totiž přišel na svět 23.11.1908 můj otec Karel. V uvedený den se v hostinci konala zábava, poslední podzimní. Má specielní název,… už to vím, „kateřinská“. Asi proto, že se v té době sklízejí kateřiny pro výzdobu hrobů na „Den všech svatých“ Protože hospody dříve bývaly jedna velká místnost, museli i muzikanti rychle opustit hospodu s výzvou: „Všichni ven, hospodská Skácelka bude rodit“! A tak až taťka ve věku tří let chodil po Molenburku,tak na něj sousedi ukazovali s tím, že …“to je ten, kdo vyhnal při svém narození muzikanty z hospody“. Kdo se takovým anebo podobným označením může pochlubit?

  12. Jo a na některých fotkách odvedenců je i bratr taťky, náš strýc Josef. Byl vyučený stolařskému řemeslu (viděl jsem od něho vyrobený oválný stůl, nohy na našroubování, vše jen ze dřeva!) a když dostal výuční list, dal si do vínku heslo: „Necháte-li si u mě udělati, máte uděláno navždy“! A jeho sourozenci si jej dobírali, že jako zákazníci po první zakázce s ním skončí, navždy rozloučí. Holt naši předkové měli velký smysl pro humor…

  13. Petře, moc mi potěšilo, že prohlížíš všechny moje příspěvky, ba i jiné. Nejde mi o to, že je prohlížíš, ale jak vidím, tak je také všechny prožíváš a vracíš se do svého mládí a na naši vesnici, tam se v té době stále něco dělo. Bylo to ale takové sousedské, srdečné a kamarádské, i když bylo hodně práce a starostí, tak je zajímavé, že lidé si vždy čas na posezení a na kamarádskou besedu vždy čas našli. Je to tím, že byli skromní a nebyli tak nároční a nezáviděli si. To dnes není. Jenom prachy a zase prachy.

  14. Mně stále vrtalo hlavou, jak moji/Tvoji/naši předkové při vší dřině (pole samé kamení, ovocné stromy moc nerodily) se dožívali poměrně vysokého věku. Kolem roku 1985 prý bylo v Molenburku šest sousedek ve věku nad 90 let! A pan Nedoma (?) – 101 roků. Pamatuji ho, jak neděli co neděli ve 13.00 hod. chodil do restaurace v Kulturním domě hrát karty. Potom jsem kdesi četl – naši předkové prý jen jednou ročně prožívali stres. To aby jim po vymlácení nezmokla sláma. Chápete již tu pohodu, v jaké prožívali svoje dny? Ve druhé polovině minulého století se tohle změnilo. Stresové situace pro některé byly skoro denně – ráno aby neujel autobus do zaměstnání, aby sehnal cement a okna na dostavbu domku, aby se potomek dostal do učení v Metře či jiném úspěšném podniku. Když taťka přepravoval masné výrobky s koňským potahem, neměl stres vůbec. Protože věděl, jak a kdy se o koně postarat, kdy jít ke kováři, atd. Zakoupil Zetku 18, skvělé auto, všem v Molenburku posloužilo. I babičky na pouť do Pustiměře zavezlo, štafetu Míru a přátelství do Šošůvky vezlo. Jenže – praskaly pláty pérování, poloosy odcházely (nemělo diferenciál), tekl chladič, praskaly lanka brzd, dvouválcový motor (obsah 1 000 ccm3) jel jen na jeden válec. Ještěže byl po ruce švagr taťky, skvělý svářeč a zámečník pan Josef Včelař. Všechno opravil a tak se třeba s panem Josefem Škvařilem (č.popisné 3, Honzákovi) na podzim jelo do Vracova pro víno, cibuli a česnek. Měsíčkovi z Vracova dodávali do roku 1938 víno přímo na Hrad do Prahy. Po roce 1966 jsme pana Škvařila tam vozili s MB Škodou 1000. No jo, vlastně jak kdo problémy prožíval, takový měl stres. Bylo víc těch radostí, protože sousedi si pomáhali, táhlo se „za jeden provaz“…

  15. Jsem potěšen, že kamarád pan Antonín, dal na svůj nový Web mou prezentaci „Přicházející jaro v Brné 2017“ na zhlédnutí pro veřejnost…..
    Vladimír Hudec Brno

  16. Tohle jsem zkopíroval, text jsem psal v diskuzi k článku na iDnesu.
    Mno my jsme bydleli v nájmu na statku a tam měli nad hnojištěm „kadibudku“, dřevěnou, jak jinak. A na ní vápnem vyvedený nápis „AHA“. Vždy když taťka líčil obytné aj. místnosti (měl řeznictví), tak zbytkem vápna přejel vybledlý nápis „AHA“ na boku oné místnůstky. Na můj dotaz, proč ten nápis obnovuje, odvětil: „Pokud se někdo z návštěv v domě optá, kde máme onu místnost, odpovím…“půjdeš kolem dvora a tam jak je to AHA“. Většinou hosté poděkovali a jak „kadibudku“ identifikovali, řekli i oni „AHA“, tam je to…!

  17. Мазь Tinedol от грибка.
    кожа становится эстетически непривлекательной.
    Препарат не только подавляет деятельность грибов, но и препятствует созданию благоприятных условий для их размножения Для заживления кожи и снятия зуда также может быть рекомендован T inedol крем от грибка способствует восстановлению эпителия и препятствует образованию трещин Вдобавок препарат убирает шелушение и препятствует микозу ногтевой пластины.
    Застосування у період вагітності або годування груддю.
    В зону риска также входят люди, страдающие сахарным диабетом, другими формами кожных заболеваний, а также работники химической отрасли промышленности.
    Запатентованная синергическая формула.
    Витамин Е За счет того, что в составе средства от грибка Тинедол имеется этот элемент, препарат оказывает регенерирующее воздействие За счет этого элемента наблюдается быстрый процесс заживления трещин, оказывается смягчающий эффект на мозоли и натоптыши, повышается степень эластичности кожи.
    Компоненты крема.
    Крем Tinedol от грибка оказывает немыслимый для всех остальных препаратов эффект Он справляется с инфекцией и полностью восстанавливает структуру кожи Кроме того, ему свойственные следующие характеристики.
    Что говорят специалисты.

    Официальный сайт: http://tinedol.1stbest.info/

  18. Děkuji za nabídku masti. Není uvedeno, co léčí. Již jsem to zjistil, asi si to u vás objednám. Je to ale hodně drahé. Tisíc korun se slevou je ještě moc. Trochu počkám.

  19. Вкуснейший экзотический плод – мангустин, стал настоящим открытием в диетологии!
    Он содержит РЕКОРДНОЕ количество полезных веществ, стимулирующих активное жиросжигание и снижающих вес!
    Сироп мангустина растопит до 10 кг жира за 2 недели!
    Спаситесь от ожирения и сократите риск инфаркта, диабета и гипертонии на 89%.
    Перейти на сайт: http://mangjoo77.mangoosteen.com/

  20. Мангостан, смотрел, как я, это очень хорошо для многих заболеваний. К сожалению в нашей деревне деньги не могут купить. Спасибо за советы. Т.

  21. Hello, I desire to subscribe for this blog to obtain most recent updates, thus where can i do it please help. adfaaekdedgf

  22. Ke knize o naší základní škole: Několikrát jsem osobně paní starohraběnce Marii Salmové poděkoval, že její rod v Molenburku vybudoval školu. Při první informaci jen odtušila: „…ani jsem o tom nevěděla“! Takže je potřeba při oslavách důrazně sdělit všem potomkům skvělých rodáků z Molenbuka a Houska, jak se o vzdělání zasloužil rod Salmů. No a s tím ruku v ruce dal obyvatelům nejen z Molenburku práci ve slévárnách v Blansku. Projevme trochu úcty a vděku všem, kdož se zasloužili o pokrok v naší obci. Vzdělání se na místě nejpřednějším. Což mi připomnělo příběhy dvou sousedů z Molenburku a Houska, kteří dostali v Baťově škole práce takové vzdělání (znalosti světových jazyků apod.), se kterým měli v životě úspěch. Jeden pracoval jako ředitel Pragoexportu (hračky aj.) a druhý jako ředitel sklárny v Sokolově. Další potom následovali, Toník Jirušek aj. Buďte všichni zdrávi…

  23. Petře, děkuji za pěkný komentář. Já jsem byl ve svém hodnocení trochu tvrdší, ale to víš, nedalo mi to, že se na ty zasloužilé a důležité události tak trochu zapomnělo. Také jsi je trochu připomněl. Jak přijedeš, tak Ti knihu půjčím. Do té knihovny ji samozřejmě věnuji. Tonda.

  24. I’m glad you’re interested in my blog. New information as I could write something different. Anthony.

  25. уже сказал вам что, спасибо. Я знаю все о нем. Т.

  26. Tondo,
    stále se dívám na to, jak jsi aktivní v aktualizacích Tvých webových stránek. Jsi fakt dobrý.
    Zdravím

  27. Také zdravím Antoníne. Jsem rád, že se na moje stránky díváš. T.

  28. Excellent blog here! Also your web site loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol fdkdkeedakke

  29. Kniha „Vzpomínky starého patriota…“ hodnověrně dokumentuje těžký, ale zároveň lidsky krásný život na vesnici hraničící se třemi okresy. Pokud bych měl znovu prožít mládí, neváhal bych s volbou. Jen do té školičky, kterou zbudovali šlechticové Salmovy z Rájce nad Svitavou, bych chtěl znovu chodit. Do žádné jiné a ke stejným učitelům, učitelkám. Za paní učitelkou Svítilovou Danou jsme s Marií Hudcovou/Škvařilovou z č.3 byli osobně na návštěvě v Křižanově. Všechny v Molenburku i Housku srdečně pozdravuje! A rákoskou po dlani v první třídě od paní ředitelky Strejčkové jsem dostával. Víte za co? Asi se to nyní bude zdát kruté, ale bylo to i za špatně vyslovovaná slova. Ona nestrpěla mluvit ve škole nespisovně. Jak já jí později děkoval, protože jsem se se spisovnou češtinou jako nákupčí živil, měl jsem úspěchy. Podobně mojí sestřenici Heleně Meluzínové/Včelařové děkoval jeden podnikatel z Molenburku, jak ho precizně naučila matematice. Prý jemu dost vydělává znalost matematiky. Holt počítat se musí umět, jinak se zplače nad výdělkem. Jak pracovité a vzdělané jsme měli v Molenburku předky…

  30. Petře, moc děkuji za pěkný komentář. Jak jsem napsal, že i vzpomínky a zkušenosti kamarádů se ponesou dál, to svým komentářem potvrzuješ. Krásné vzpomínky máš, je potřebí je také trochu rozvinout. Knížku samozřejmě jako můj dobrý kamarád ode mne dostaneš.

  31. I’m curious to uncover out what blog system youre employing? Im experiencing some small security troubles with my latest weblog and Id like to locate something more safeguarded. Do you’ve any recommendations? dgcgddeebeeg

  32. Ahoj John. My blog is an old person blog Patriota and now their home municipalities Molenburku – Vysočan. I just our history. Also my former workplace Metra Blansko. I talk about books.
    What do you do? ??

  33. Хотим предложить вам чудодейственное средство для снижения веса сироп Мангустина. С ним можно избавиться от 15 kg за 14 суток.

    Дерево мангостан растет в Малайзии. Плоды этого растения обладают удивительными особенностями, которые были положены в основу препарата Мангустина. Во флаконе содержится около 25 плодов этого удивительного растения. Плоды дерева мангостин помогают растопить чрезмерную жировую ткань. И отлично влияют на организм в целом. Специфика изготовления средства, а также уникальная упаковка помогают сохранить все удивительные свойства мангкута.

    Главным действующим веществом сиропа Mangoosteen являются фрукты с растения мангостан, в них содержится огромное количество питательных элементов. Благодаря веществу ксантону, которое в громадных дозах содержатся во фрукте, сильно притормаживаются окислительные процессы в организме. Окись дифениленкетона считается одним из самых мощных антиоксидантов. В плоде растения мангустин также имеются разные витамины и элементы. Приобрести сироп Mangoosteen можно на веб-сайте http://mangoo77.mangoosteen.com.

    Официальный сайт: http://mangystin.bxox.info
    Вам будет интересно: http://spase.space

  34. …. Дорогие друзья, мне не нужно терять вес, мне нужно набрать вес. Пожалуйста не предлагают ничего мне уже. Большое спасибо. A,

  35. Thank you for the detailed comments, but I’m really not interested. .

  36. Toni nebuď z voleb smutný. Pro moji stranu „Rozumní“ č. 10 dalo ve Vysočanech hlas sedm občanů. Díky za ně, budeme o přízeň dalších usilovat dál. Souhlasím s Tvým názorem, že se měli volit strany těch, kteří ve Vysočanech nyní to dělají dobře. Tak to jsem rád za tuto zprávu. Přijde ale doba, kdy nastoupí nová generace a ti myslí a jednají jinak, líp.

  37. Díky Toni za kroniku. Doporučuji její četbu všem, aby si uvědomili z jaké příčiny se máme dobře. Jak pracovití, pilní a současně veselí byli naši předkové v Molenburku a Housku. Ano, dovedli žít život naplno…, Petr, – doplňuji, ale byli strašně moc pracovití a skromní. Tonda.

  38. Díky Toni za pěkné záběry z pouti 2018, vskutku slavností atmosféra z nich dýchá. Záběry při opouštění sváteční mše, tedy odchod z kostela mi připomněl šlechetný čin pana Voráče z Molenburku číslo 75 (soused našeho býv. č.48). Myslím, že to bylo ještě před rokem 1938. Pan Voráč vyšedše z kostela se zastavil u stánku s cukrovím a dotázal se prodejce, jakou má jeho zboží hodnotu celkem. Když mu prodavač částku sdělil, stejnou sumu jemu pan Voráč vyplatil s tím, ať cukroví rozdá dětem. Možná je o tomto neobvyklém činu zmínka v kronice, v tom případě prosím o opravení mých údajů, pokud jsou nepřesné. Hlavní ale je, že tato příhoda dosvědčuje velký stupeň sounáležitosti našich předků, kteří nikdy nebyli lhostejní k osudu svým sousedů, svých bližních. V tomto směru je potřeba nastupující generaci připomínat tuto základní podmínku šťastného života na vesnici – sounáležitost. Pocit, že se mne při nehodě či jiné krizi někdo ujme, nenechá mne padnout…

  39. Sounáležitost v nás rozvíjí i setkávání rodáků u Toníka. Druhý stavební kámen slušné společnosti je regulace, ale tou se více či méně zabývá stát a jeho úřady. Před sto a více lety tohle konal rychtář a jeho pomocníci. Ať už někdo zde napíše příběhy jejich předků před 100 lety. To za naší babičkou Františkou Skácelovou přišli sedláci a že nejstarší dva její kluci musí k nim do služby. Tak rozhodl starosta nebo rychtář? 155 cm vysoká postavou se ona postavila do dveří hostince a odehnala je s tím, že si svoje děti uživí a vychová sama! A taky tak vykonala..jak pracovité jsme my všichni měli rodáky, sousedy….

  40. Meruněk aj. ovoce bude letos tolik, že se zjevíme, až budeme sklízet. Osm podpěr jsem vyrobil pod čtyři stromy, aby větvě nepraskaly. Protože jsem lajda a v únoru jsem přerostlé větve neostříhal. Hlavně ale chci uvést tohle:
    Od nynějška dva spoluhráči Viktorie Plzeň, pánové Hořava a Pernica (nyní tam přestoupil z Jablonce nad Nisou), mají svoje kořeny ve vesnicích Drahanské vrchoviny. Tedy přesně – jejich otcové a dědové pocházejí z Rozstání a Šošůvky a hráli kopanou proti mému bratrovi Karlovi. Běžně jsme jejich mužstva poráželi 6:0 apod., hrál se rytířský fotbal. Protože se většinou znali ze zaměstnání a ze školy.
    Jsem hrdý na to, že potomci poctivých sportovců to prozatím dotáhli tak daleko. Přeji jim úspěchy…
    Reaguji na článek:
    https://hannig.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=669169

  41. PĚKNÉ VIDEO, KDE JE MOŽNO VIDĚT KOUZELNOU ZIMU-Vladimír Hudec-Brno

  42. Přátelé, rodáci.

    Dnes 23.11.2019 pojedu zavzpomínat do Molenburku, kde před 111 lety paní Skácelová Františka přivedla ve svém hostinci na svět syna Karla. Mého otce. Takových radostných událostí bylo tehdy v naší vesnici dost, ale k této se váže úsměvná historka. Připomněl jsem si ji oznámením v Českém rozhlasu Brno, že 23.11.2019 se v Dambořicích koná Kateřinská zábava.
    Před 111 lety se taky v Molenburku konala „kateřinka“, jak jsme tuto zábavu nazývali. Hospoda byla vlastně jedna velká místnost, to je důležitá informace. Když byla večer veselice v plném proudu, přišla na hostinskou Skácelovu šťastná hodinka. Takže pořadatelé razantně a rychle vykázali všechny s hospody pryč s větou: „Honem, rychle ven, Skácelka bude rodit“! Včetně muzikantů a jejich „šinéglů“ se všichni vypakovali na náves. Jestli tam ve veselici pokračovali nevím, ale vím jedno. Když byli taťkovi tři roky a pobíhal po Molenburku, sousedi a paňmámy si na něj ukazovali a dodávali: „To je ten kluk, co vyhnal muzikanty z hospody“.

  43. Dobrý den,
    na webu Blanska jsem našla parte s oznámením o úmrtí pana Antonína Jiruška. Pokud je to pravda, že patriot Vysočan zemřel 5. prosince 2021, je mi to velmi líto. Setkali jsme se s ním jako rodina jen jednou, a to při příležitosti vyhledávání předků naší rodiny. Pan Jirušek byl velmi milý, sečtělý, znalý dění nejen ve své vesničce, ale i historie mimo ni.
    Už netrpí nemocemi, ať odpočívá v pokoji.
    Zdena Mlýnková s rodinou

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.